Akcję dramatu „Feinweinblein. W starym radiu diabeł pali”, nagrodzonego w 2015 roku prestiżową Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną, Weronika Murek osadza na śląskiej prowincji tuż po II wojnie światowej, jednak treści płynące z tej historii są aktualne również dzisiaj. Zawieszeni w politycznej niewiadomej bohaterowie, pozbawieni tożsamości, szukają pocieszenia w przepełnionych językiem komunistycznej propagandy głosach radiowych spikerów. Świetlicowa, tęskniąca za czasami wojny – „gdy coś się działo” – widzi w radioodbiorniku łącznik z „lepszym światem”, Knauerowie – przedmiot pożądania podarowany im w zamian za chore dziecko, które oddali w ramach niesławnej nazistowskiej akcji T4. W jaki sposób łączy się to z tajemniczym chłopcem? Czy jego życie także okaże się warte tyle, co radioodbiornik…?

Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2015 – uzasadnienie przyznania nagrody głównej w konkursie:
„»Feinweinblein« w sposób subtelny, a zarazem niepokojący wsłuchuje się w polsko-niemiecką historię powojenną. Kapituła pragnie podkreślić oryginalność pisarskiej wyobraźni Weroniki Murek, jej umiejętność konstruowania wieloznacznego komunikatu literackiego, a także wyjątkowe wyczucie formy dramatycznej i teatralnej”.

Teatr Współczesny w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3

„Feinweinblein. W starym radiu diabeł pali”

Reżyseria: Katarzyna Szyngiera
Scenografia i kostiumy: Agata Baumgart