LIBELID to cykl pieśni miłosnych w języku jidysz opracowanych przez Olę Bilińską z towarzyszeniem zespołu doświadczonych muzyków z Gdańska, Warszawy i Sejn. Stanowi on kontynuację wydanego przez Żydowski Instytut Historyczny albumu Berjozkele z kołysankami i pieśniami wieczornymi w jidysz, który zdobył tytuły Folkowego Fonogramu Roku 2014 (przyznawany przez Program II Polskiego Radia) oraz Folkowej Płyty Roku 2014 w konkursie portalu folk.pl. Projekt LIBELID, rozwijający rozpoczęty z Berjozkele wątek nowoczesnych adaptacji muzyki żydowskiej w jidysz, miał swoją premierę 26 kwietnia 2015 roku podczas finału festiwalu Nowa Muzyka Żydowska w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Koncert, entuzjastycznie przyjęty przez publiczność, został zarejestrowany przez Program II Polskiego Radia. 5 maja 2016 roku miała miejsce premiera świetnie przyjętej płyty LIBELID, również wydanej przez Żydowski Instytut Historyczny.

Kompozycje tworzące program LIBELID to wybór przedwojennych pieśni w jidysz, układających się w opowieść o różnych odcieniach i obliczach miłości. W tekstach wyraźne są wątki z obyczajowości żydowskiej, która silnie wpływała na życie uczuciowe i rodzinne członków społeczności: małżeństwa kojarzone, silne więzy rodzinne, obrazy z codziennego życia – jakim było ono przed Zagładą. Z drugiej strony wiersze takich poetów, jak Debora Vogel, przyjaciółka Brunona Schulza, czy Mojsze Lejb Halpern, obfitują w obrazy poetyckie o wymiarze uniwersalnym, gdzie miłość nie jest mierzona czasem, obyczajowością i pochodzeniem. Utwory te są wciąż zaskakująco świeże i aktualne, ujmują poczuciem humoru oraz delikatnością nastroju.

Założeniem muzycznym LIBELID było utkanie subtelnego połączenia brzmień akustycznych i elektronicznych, stąd nowoczesny syntezator OP-1 i looper spotykają się tu z cymbałami, wiolonczelą czy mandoliną, zaś trąbka odbija się echem elektronicznych efektów. Forma nie ma jednak szokować nowoczesnością, celem jest stworzenie nastroju, oprawy odpowiedniej do wybrzmienia bogactwa emocji zawartych w tekstach: czułości, namiętności, odrzucenia, zadumy nad uczuciem dawno minionym lub utraconym. W tym swego rodzaju muzycznym egzorcyzmie ważna jest także obecność na scenie – obok wokalistki i dwóch mężczyzn – dwóch kobiet. Powstała w ten sposób symetria energii obu płci jest nie tylko symboliczna. Zespolenie damskich i męskich głosów członków zespołu oraz brzmienie balansujące między delikatnością „damskich” instrumentów – harfy i wiolonczeli – a „męską” trąbką i kontrabasem sprawiają, że nowa forma tych pięknych utworów harmonijnie i w pełni odzwierciedla ich treść.

LIBELID to:
Ola Bilińska – śpiew, syntezator OP-1, gitara elektryczna, looper
Edyta Czerniewicz – wiolonczela, śpiew
Katarzyna Kolbowska – harfa, śpiew
Kacper Szroeder – trąbka, flugelhorn, śpiew
Michał Moniuszko – kontrabas, mandolina, śpiew

Dom Kultury „Słowianin”, ul. Józefa Korzeniowskiego 7
26 marca 2017 | niedziela | 18.00
Informacja o występie: bezpłatne bilety na koncert do odebrania w kasie Muzeum Narodowego w Szczecinie przy ul. Staromłyńskiej 27, w Domu Kultury „Słowianin” i w Secesji Café