Adlojada. Ekonomia i kultura, red. J. Brejdak, D. Kacprzak, J. Madejski, B.M. Wolska, Szczecin 2014

W trzecim tomie z serii został podjęty temat ekonomii. Jej znaczenie w relacjach Polaków i Żydów jest oczywiste. To jedna z najważniejszych dziedzin, przez którą można odtwarzać związki między grupami etnicznymi i narodami. W części filozoficznej zostały poruszone zagadnienia związane z wybranymi pracami naukowymi o ekonomii kultury. Ekonomia stała się też pretekstem do rozważań na przykład na temat kibucu w literaturze. Wątek ekonomii łączy się także z kolekcjami sztuki, dlatego w tomie znalazła się m.in. obszerna prezentacja kolekcji Siegberta i Hildegard Feldebergów.