O książkach ks. Adama Bonieckiego, relacji między religią i polityką. Środowisko „Tygodnika Powszechnego”. Program ideowy pisma. Pisarze w „Tygodniku Powszechnym”. Religia i literatura. Sztuka dziennikarstwa  „Tygodnika Powszechnego”.

Ks. Adam Boniecki – redaktor-senior „Tygodnika Powszechnego”, marianin. Urodzony w 1934 roku w Warszawie. Absolwent filozofii na KUL, w 1964 roku na prośbę bp. Karola Wojtyły skierowany do pracy w redakcji „Tygodnika Powszechnego”, który jednocześnie zaangażował go do działającego na skraju legalności duszpasterstwa akademickiego. W latach 1964–1972 był redaktorem „Tygodnika Powszechnego” i duszpasterzem akademickim w Krakowie przy kościele św. Anny. W 1972 roku wyjechał na dwa lata do Francji, gdzie studiował w Paryskim Instytucie Katolickim. W 1979 roku na wezwanie Jana Pawła II wyjechał do Rzymu, na polecenie którego zorganizował redakcję polskiego wydania „L’Osservatore Romano”. Kierował nią jedenaście lat. W 1991 roku wrócił do Polski, do redakcji „Tygodnika”. Dwa lata później wybrany przełożonym generalnym Zgromadzenia Księzy Marianów. Urząd ten sprawował sześć lat. W 1999 roku, po śmierci redaktora naczelnego „Tygodnika” Jerzego Turowicza, wybrany przez zespół redaktorem naczelnym pisma. Funkcję tę pełnił do roku 2011. Na wezwanie władz zakonnych przeszedł na emeryturę i przeniósł się do domu zakonnego w Warszawie.

Współpracował z religijną redakcją telewizji TVN. Był też często zapraszanym przez różne stacje telewizyjne komentatorem W listopadzie 2011 roku władze zakonu zabroniły mu występowania w środkach przekazu poza „Tygodnikiem”. Zakaz ten został zniesiony w 2017 roku.

Jest autorem 14 książek, m.in. „Rozmów niedokończonych”, „Kalendarium życia Karola Wojtyły”, „Notesu rzymskiego”, „Zrozumieć papieża (rozmowy o encyklikach z Katarzyną Kolendą-Zaleską)”, „Vademecum”, „Lepiej palić fajkę niż czarownice”, „Zakaz palenia”.

W 2011 roku odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz przez prezydenta Francji orderem Commandeur dans l’Ordre national du Mérite (Komandorią Narodowego Orderu Zasługi Republiki Francuskiej). Otrzymał szereg nagród, m.in w 2005 roku Premio Internazionale Calabria; w 2007 roku Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich „Mały Feniks”; w 2008 Nagrodę Dziennikarzy Małopolski: Publicysta Roku; w 2009 roku Nagrodę Fikusa w kategorii „Wydawca”; w 2012 roku Nagrodę Zarządu Lewiatana i Fundacji Na Rzecz Myślenia im. B. Skargi; w 2013 roku, w plebiscycie Studenckich Nagród Dziennikarskich MediaTory, główną nagrodę AuTORytet.

Uniwersytet Szczeciński, Sala Rady Wydziału Filologicznego, al. Piastów 40b (budynek IV)
12.00–14.00

Religia, polityka, literatura... Spotkanie autorskie z ks. Adamem Bonieckim
Prowadzenie: Joanna Soćko, Andrzej Sulikowski

Wstęp wolny.